İç mimarlık

İç mimarlık; Kapalı alanlarda kişilerin ortamı en estetik tasarımlar ile en rahat şekilde kullanmalarını sağlayan tasarımlar ile dekore edilmesini organize eden iş koludur.

İç mimarlık Wikipedia sitesine göre de; “Bir mimari mekânın içinde, kullanıcılara işlevsel, yapısal ve estetik ölçütlere göre en uygun tasarımı sunmak için çözümler üreten meslek dalıdır.” şeklinde tanımlanmıştır.

İç mimari güzel sanatların plastik değerlerini içeren estetik bilgiler ile mimarlığın bina dizaynı ile ilişkilidir. İç mimar; bina içerisinde bulunan ortamın genişlik ve yüzeyini bir arada değerlendirirken binanın yapısal sistemi, fiziksel çevre kontrolü, ortamın en rahat şekilde kullanılabilir olması, ısınması gibi etkenler hakkında da bilgi sahibi olmalı ve iç mimari tasarımını bu etkenleri göz önüne alarak yapmalıdır. Bireylerin yaşam alanlarında oluşturulan kullanılabilirliğin estetik ile buluşturulması iç mimarlık gereksinimlerindendir.
İç mimarlar mekanın dekorasyonunda, mekan kullanıcılarının tarzını yansıtacak ve ortamı en uygun şekilde kullanabilecekleri aynı zamanda yaşam kalitesini yükseltirken konforu öne çıkartacak iç mimari tasarımlar ile dekore etmelidir. Ortamın kişi için tasarlanması iç mimarlığın temel amaçları arasındadır.

İç mimar bugünü ve yarını buluşturabilecek tasarımlar ile iç mekan tasarımı yaptığı takdirde daha çok beğenilir ve tercih edilir. İç mimarlık yaparken kullanıcıların tarzları ve ortamı kullanım amaçları iç dekorasyon modelleri için en belirleyici etkenler arasındadır. Kişilerin kullanımına uygun olmayan ve tarzlarını yansıtmayan iç mimarlık örnekleri başarılı kabul edilmemektedir.

İç mimari de başarı sağlayan bir başka etken de günün iç dekorasyon tasarımları ve günün mimari trendlerinin güncel takip edilerek iç mimar tarafından tasarlanan iç mekanlara tatbik edilmesidir. Günün mimari modelleri için kullanılan malzemelerin ve teknolojik ürünlerin seçimleri dönemsel değişikliklere uğradığından iç mimarlık aynı zamanda iyi bir trend takibi de gerektirmektedir.

Ülkemizde pek çok iç mimar bulunmakta olup iç mimari eğitimi için lise veya üniversite mezunu olanların katılabildiği pek çok iç mimari eğitimi verilen kurslar bulunmaktadır. İç mimari eğitimi için detaylı bilgi almak isterseniz icmimariegitimi.com sitesini inceleyebilirsiniz.

 

This entry was posted in modeller and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to İç mimarlık

  1. Serpil şenkal says:

    Merhaba. Sayfalarınızda iç mimarlık trendleri ve iç mimari örnekleri için daha fazla model örneği görmek istiyoruz. İyi çalışmalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *